Mūzikas instrumentu parāde: Nemateriālā kultūras mantojuma saraksta vērtības | Rīgas Latviešu biedrības nams
Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā ir iekļautas piecu tradicionālo mūzikas instrumentu spēles, arī izgatavošanas prasmes, kuras joprojām ir saglabājušās aktīvā lietojumā. Cita no tām ir visai izplatīta un labi zināma, cita redzama, klausāma visai reti un prasa steidzamu atbalstu tās saglabāšanai. Bet katra no tām ir savdabīga un īpaša, pievienojot latviešu muzicēšanas tradīciju korim savu unikālo balsi. Katrā stundā būs iespējams satikt vienu no tām – iepazīties ar labākajiem spēlmaņiem un pašiem instrumentiem, uzzināt faktus par instrumentu vēsturi, izplatību, spēles īpatnībām, kā arī iespējām pašiem iemācīties šo īpašo instrumentu spēli. Šo koncertu – prezentāciju festivālā Baltica veidojusi biedrība “Skaņumāja”.
13:00 Ieviņa ermoņiku spēle un izgatavošana. Ermoņiku modelis ar ārkārtīgi greznu apdari un īpatnēju skaņu. Izgatavots un spēlēts Latvijā, īpaši Vidzemē.
14:00 Latgales mazo bundziņu jeb bubyna spēle. Instrumentam raksturīgs atraktīvs, komplicēts spēles veids ar vālīti un delnu, kas ļauj tam ansambļa sastāvā justies līdzvērtīgam ar melodijas instrumentiem.
15:00 Caurspēlējamās cītaras spēle. Instruments, kurā apvienojusies cītaras veida instrumentu konstrukcija ar arhaiskajām kokles spēles tehnikām. Melodijas instruments ar neaizmirstamu, dzidru skaņu vienlīdz labi jūtas gan spēlējot dančus, gan romantiskas ziņģu melodijas.
16:00 Dūru cītaras spēle un izgatavošana. Prāvā, skanīgā pavadījuma cītara ir muzikantu kapelas skaniskais kodols, kas veido tās īpašo tradicionālo raksturu. Raksturīgo, tikai šeit sastopamo konstrukciju radījuši latviešu instrumentu meistari.
17:00 Pēterburgas ermoņiku spēle. Viens no Latgales kultūras tradīcijas raksturojošiem skanošajiem simboliem. Īpatnais raksturīgās formas instruments, kas savulaik ienācis no Krievijas, 20. gadsimta pirmajā pusē bija reģionā izplatītākais ermoņiku modelis. Meistarīgu spēli raksturo bagātīgas variācijas un melodija spēle basos.